EğitimEkonomi

MEB duyurdu, öğrencilere eğitim desteğine zam geldi, 7 bin 500 liraya yükseldi…

Milli Eğitim Bakanlığınca verilen bu ödeneklerle özel okullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin destek ödenekleri bu yılda devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl binlerce öğrenciye maddi destek sağlayacak destek ödenekleri vererek özel okullarda öğrenim görmelerini sağlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl binlerce öğrenciye maddi destek sağlayacak destek ödenekleri vererek özel okullarda öğrenim görmelerini sağlıyor. Milli Eğitim Bakanlığınca verilen bu ödeneklerle özel okullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin destek ödenekleri bu yılda devam edecek. Devam edecek ödeneklerin yeni yıldaki artışlarının duyurusu yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamaya göre öğrencilere yapılan destek ödemelerine zam yapılacak. Birçok öğrenci velisini ilgilendiren zam açıklaması MEB tarafından resmen duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre;

 • İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yapılan ödeme 4 bin 165 lira,
 • Ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile birlikte, ortaöğretim 10,11 ve 12. sınıf öğrencilerine yapılan ödeme ise 4 bin 849 lira olarak belirlendiği duyuruldu.

Ödemelere dair yapılan açıklamaların detayları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bunların yanı sıra özel mesleki liselerde okuyan öğrencilerde unutulmadı. Özel mesleki ve teknik anadolu liselerinde okuyan öğrenciler içinde yeni destek ödemeleri yapılacağı açıklandı. Bu ödemelerinde 7 bin 500 liraya ulaşılacağına dair bilgilendirme yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak hazırladığı, 5580 Sayılı Kanun’una dayanarak açılan özel okullarda öğretim hayatına devam eden ama öğretim kademelerini tamamlayamayan ve bir önceki yıllarda da öğrenim desteği alan öğrenciler vardır. Bu öğrenciler 2020 yılı ile başlayıp 2021 yılında da devam eden öğretim yılı içinde öğrenim desteği alıp almayacaklarına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan tebliğe göre bu öğrencilerin de; geçmiş 3 yılda (2016-2017, 2017-2018, 2018-2019 eğitim-öğretim yıllarında) çıkarılan tebliğlere göre eğitim-öğretim desteği kapsamına dâhil edilecekleri ve destek ödeneği alabilecekleri duyuruldu.

Özel Meslek Lisesi Öğrencilerine de Eğitim Desteği Sağlanıyor

Son yıllarda ülkemizin birçok ilinde organize sanayilerde / organize sanayi dışlarında açılan ve binlerce öğrenciye kapılarını açarak öğrenimde çeşitliliğe destek veren özel mesleki ve teknik Anadolu liseleri de eğitim ve öğretim desteği alabilmekte. Bu öğrencilere sağlanan eğitim ve öğretim destek ödeneklerinden hangi alanların ne kadar destek alabildikleri de taraflarca açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre 5580 sayılı kanuna dahil olarak ülkenin herhangi bir ilinde açılmış, organize sanayi bölgesi içinde veya dışında yer alan özel mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğrencilerinin alacakları eğitim ödeneklerinin her kademeye (9,10,11,12. sınıf) ve her alana göre farklı tutarlarda olacağı ifade edildi.

Organize Sanayi Alanları dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu öğrencilerinin alanlarına ve kademelerine göre alacakları tutarlar aşağıdaki gibidir:

Eğitim yardımı için ödenecek tutarlar

 1. Biyomedikal Cihaz Teknolojileri, Uçak Bakım ve İnşaat Teknolojisi alanındaki öğrenciler için belirlenen tutar yaklaşık olarak 6 bin 976 lira,
 2. Denizcilik ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Makine Teknolojisi ve Motorlu Araçlar Teknolojisi alanında eğitim alan öğrenciler için belirlenen tutar 7 bin 549 lira şeklindedir.
 3. Gıda Teknolojisi alanında öğrenim gören öğrenciler 6 bin 739 lira,
 4. Hayvan yetiştiriciliği ve Sağlığı alanındaki öğrenciler 5 bin 810 lira,
 5. Kimya Teknolojisi alanındaki öğrenciler 6 bin 858 lira,
 6. Makine ve Tasarım Teknolojisi alanındaki öğrenciler 7 bin lira,
 7. Radyo-Televizyon öğrencileri için 6 bin 480 lira,
 8. Tasarım teknolojileri için 5 bin 108 lira,
 9. Yenilenebilir Enerji Teknoloji alanındaki öğrenciler için ise 7 bin 786 lira tutarında öğrenim desteği verileceği açıklanmıştır.

Organize Sanayi Bölgelerinde açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liseleri öğrencileri için verilecek destek ödeneklerinin alan ve kademelere göre dağılımı ise aşağıdaki gibidir.

Organize Sanayi Bölgeleri Özel Mesleği ve Teknik Anadolu Liseleri için

 1. Bilişim Teknolojileri 5 bin,
 2. Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 6 bin 393,
 3. Elektrik Elektronik Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri öğrencilerine 8 bin 13 lira,
 4. Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri 7 bin 441 lira,
 5. Gıda Teknolojisi öğrencilerine 6 bin 976 lira,
 6. Kimya Teknolojilerine 7 bin 322 lira,
 7. Makine ve Tasarım Teknolojisi öğrencilerine 7 bin 500 lira,
 8. Matbaa Teknolojisi 7 bin 549 lira,
 9. Metal Teknolojisi ve Plastik Teknolojisi öğrencilerine 7 bin 322 lira,
 10. Mobilya ve İç Mekân Tasarım Teknolojileri 5 bin 810 lira,
 11. Tekstil Teknolojisi 6 bin 976 lira,
 12. Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme öğrencileri için belirlenen tutarın ise 6 bin 512 lira olduğu açıklandı.

Eğitim-öğretim destek ödemesine dair yapılan açıklama Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca tarafından duyuruldu. 2020-2021 eğitim öğretim yılı içinde organize sanayi içerisinde ve organize sanayi dışarısında açılmış olan veya açılacak olan mesleki ve teknik Anadolu liselerinde yer alıp öğrenim görmekte olan ya da öğrenim görmeye başlayacak öğrenciler için eğitim-öğretim desteğine ilişkin yapılan bu açıklama da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kaynak: MEB duyurdu, öğrencilere eğitim desteğine zam geldi, 7 bin 786 liraya yükseldi…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu