DünyaSağlık

Uzak Doğu’dan Gelen Yolculara Korona Virüs Taraması

Sağlık Bakanlığı; 15:20'de gelen Seul uçağının yolcuları için termal kamera ile korona virüs taraması başlandı. Uzak doğu ülkeleri Japonya, Tayland, Hong-Kong, Singapur ve Malezya'dan gelen yolcular içinde bu uygulamanın devam edeceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, Çin’de ortaya çıkan Korana virüs nedeni ile İstanbul Havalimanı’nda termal kamera taraması uygulamasının başladığını bununla birlikte Türk Hava Yolları’nın Çin’e gerçekleştirdiği uçuşlarının durudurulması ile önlemlerin artırıdıldığı konusunda dikkat çekti.

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Uzak Doğu Asya ülkeleri olan Malezya, Güney Kore, Singapur, Hong-Kong, Tayland ve Japonya’dan gelen yolcular içinde termal kamera uygulması ile taraması yapılacağını söyledi.

Bahsi geçen ülkelerin bugünden itibaren Yeni İstanbul Havalimanı’nda termal kamera taraması kontrollerin başlandığını söyledi.

Fahrettin Koca Seul Yolcuları Taramadan Geçti.

Sağlık Bakanı‘nın açıklamasının hemen ardından Güney Kore’den gelen Seul yolcuları termal kamera tarama uygulmasından geçtiğini belirtti. Seul’den gelen yolcuların, önceden hazırlanan özel körükler ile  yolcuların inişleri sırasında vücut ısıları ölçen termal kameralar ile tarama uygulaması yapıldı. Yapılan termal kameralar ile herhangi risk oluşturacak bir olumsuzluğun olmadığını söyledi.

Bilgilendirme Broşürleri Dağıttık.

Gazetecilere açıklamada bulunan Türkiye Hudutlar Sağlık İstanbul Baş Tabibi Aykut Yener Kavak, yolcuların termal kamerada taraması yapılırken “Bugünden itibaren uçak içerisinde anonsların başladığını, bunun dışında özellikle pasaportta giden yolcular için özel bilgilendirme broşürlerimizi dağıttık. Bu hastalığın belirtilerini gösteren bulgulara görüldüğünde Türk vatandaşları için 112 Acil aracılığı ile yabancı vatandaşların konsolosluk ile iletişime geçmeleri konusunda bilgilendirme anonslar yapıldığını söyledi.

Çin Dahil 8 Ülkeyi Taramadan Geçiriyoruz.

Aykut Yener Kavak “2 Şubat’ta yapılan bilim kurulundan Çin’den ülkemize gelen uçuşların çarşamba günü durdurulacağını açıkladı. Bilim kurulu kararı gereği bize gelebilecek diğer uzak doğu yolcuların tarama kadrajına alındı. Sabahki uçuşlarda 1963 yolcunun taramadan geçtiğini her hangi bir olumsuz durumun olmadığını söyledi. Termal kameraların 38 derece üstü ateşi olan yolcuları tespit edip diğer yolculardan ayırıyoruz. Gerekli olan sorguların yapıldığını, Wuhan bölgesinde bulunup bulunmadığını, Çin’de her hangi bir hasta ile temasının olup olmadığını veya 14 gün içerisinde bu ülkeye seyyahatinin olup olmadığını sorgusunu alıyoruz. Bu sorulardan her hangi birinin pozitif olması durumda izole etmek üzere karantina odasına alıyoruz. Muayeneler sonucunda kuvvetli şüpheler bulunursa 112 acil özel ambulanslarımız ile referans hatanelerimize nakillerini sağlıyoruz.  Çin dahil 8 ülkeden gelen yolcuları taramadan geçiriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu