menu
Bankacılık sektörünün net kârı 8 ayda yüzde 420 arttı
Bankacılık sektörünün net kârı 8 ayda yüzde 420 arttı
Cumhurbaşkanı Erdoğan "en büyük savaşım faizle" derken, bankacılık sektörünün ocak-ağustos dönemi net kârı yıllık yüzde 420 artarak 252,2 milyar TL oldu. Bankaların net faiz geliri de bu dönemde yüzde 215 arttı.

Bankacılık sektörünün net kârı 8 ayda yüzde 420 arttı

Bankacılık sektörünün ocak-ağustos dönemi net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde  420 artarak 252,2 milyar TL oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ağustos ayı verilerine göre bankacılık kârları ilk 8 ayda 5’e katlanmış oldu.

Geçen sene ağustos ayında 8,3 milyar TL olan bankaların net kârı, 2022 yılının Ağustos ayında yüzde 436 artışla 44,3 milyar TL oldu.

Ocak-ağustos döneminde bankaların net faiz geliri yüzde 215 artışla 422,2 milyar TL’ye yükseldi.

Bankalar tarafından BDDK'ya raporlanan verilere göre; Ağustos 2022 döneminde Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 12,7 trilyon TL’ye ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu büyüklük  6,8 trilyon TL olarak gerçekleşmişti.

Bankacılık sektörünün sermaye yeterliliği oranı yüzde 18,69 olarak gerçekleşti.

Sektörün kredileri 2021 yılsonuna göre yüzde 35,9 artışla 6,66 trilyon lira olurken, menkul değerler toplamı da yüzde 40.8 artarak 2 trilyon TL’yi aştı.

BDDK verilerine göre takipteki brüt alacakların toplam nakdi kredilere oranı ağustos itibarıyla yüzde 2,38 oldu. 2021 Ağustos ayında bu oran yüzde 3,67 olarak kaydedilmişti.

Hükümetin faiz indirim politikaları döviz kurları ve enflasyonu patlatıp reel ücretleri eritirken, bankaların kârlarının katlanmasına neden oldu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan bugünkü konuşmasında, “En büyük savaşım faizle, en büyük düşmanım faizdir.” dedi.

“Faizi yüzde 12'ye kadar düşürdük. Yeter mi yetmez, bunun daha da inmesi lazım” diyen Erdoğan ayrıca, “Merkez Bankamızla konuştuk konuşuyoruz. Önümüzdeki PPK toplantılarında bunun daha da inmesi gereğini telkin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Faiz indirimleri sonrasında resmi enflasyon yüzde 80’i aşarken Erdoğan, yeni faiz indirimleriyle enflasyonun düşeceğini iddia etti.

Son dakika 7: Son dakika haberleri, gündem, ekonomi, magazin, spor, eğitim, en son haber, Haber 7, internet haber, güncel ve sondakika haberleri takip edin.

Sende Yorumla

https://sondakikahaberler.com.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!
Freelancer - Son dakika -- Son dakika - XSports